Меню

Право на подаровану квартиру

"Чи має право чоловік при розлученні відсудити у дружини частину квартири, у якій зараз сім’я проживає, якщо це помешкання через рік після весілля дружині подарували батьки і оформили дарчу на її ім’я?" 

Лідія Пащенко,  м. Черкаси

 

Консультує В’ячеслав ГОРБЕНКО,
член Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги,
юрист рівненської обласної ГО «Комітет виборців України»,
керівник Центру права в м. Сарни

— У сімейному житті часто трапляються ситуації, які призводять до розлучення, поділу спільного майна. І якщо добровільно поділити таке майно не вдається, в дружини чи чоловіка виникають питання, яким чином його поділити в судовому порядку. Слід зазначити, що відповідні правові відносини щодо майна подружжя і його поділу регулюються Сімейним кодексом України. Згідно з частиною 2 статті 60 цього Кодексу вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Це загальне правило. Однак з кожного загального правила є винятки.

Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини/чоловіка є майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування.

Тобто якщо навіть у період подружнього життя, перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, дружині чи чоловікові дарують нерухоме майно (земельну ділянку, будинок, квартиру), рухоме майно (автомобіль, яхту), або ці речі дістаються їм у спадок, то вони є особистою приватною власністю того з подружжя, кому вони подаровані або ким вони успадковані.

Якщо ж, наприклад, у подарованій одному з подружжя квартирі або будинку одне з подружжя власними силами (своєю працею чи за власний кошт) зробило капітальний чи інший ремонт, внаслідок чого ці квартира або будинок збільшилися у своїй вартості, то в разі спору щодо права на них суд своїм рішенням може визнати їх об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Отже, залежно від ситуації, яка склалася в окремому випадку, можливі кілька варіантів розвитку подій.

Перший. На даний час подарована квартира є особистою приватною власністю дружини, як це передбачає пункт 2 частини 1 статті 57 Сімейного кодексу України.

Другий. Якщо протягом часу спільного проживання подружжя в подарованій квартирі відбулося істотне поліпшення або збільшення її вартості внаслідок того, що чоловік власними силами, за власний кошт, зробив капітальний ремонт, і представить суду беззаперечні докази такого поліпшення, суд може прийняти рішення про визнання подарованої квартири спільною сумісною власністю подружжя на підставі частини 1 статті 62 Сімейного кодексу України.

Тож чи матиме чоловік у конкретній ситуації право на частину подарованої дружині квартири, остаточно вирішуватиме суд. При цьому дружина, яка не бажає, щоб суд визнав право чоловіка на квартиру, може також у суді надавати докази на спростування доказів, котрі подасть її чоловік.

Ще статті в цій рубриці

19 трав. 2014
Проблеми звернення стягнення на предмет іпотеки в ході примусового виконання рішення суду про стягнення коштів з боржника

Автор: Анна Ющенко

В статті йде мова про проблему, що пов'язана з неоднозначною правовою позицією щодо правомірності/неправомірності звернення державним виконавцем стягнення на предмет іпотеки в ході виконання рішення суду про стягнення заборгованості на користь стягувача, який одночасно є іпотекодержателем майна боржника.

Теги: безоплатна правова допомога, виконавче провадження, іпотека

24 квіт. 2014
Що робити з нерухомістю в Криму?

Автор: Наталія Піддубна

Юрист дає відповідь на запитання, що робити людям, які мають нерухомість в Криму, та які документи необхідно мати на руках, щоб почуватись впевнено у ситуації, що склалась.

Теги: безоплатна правова допомога, нерухоме майно, Крим

23 квіт. 2014
Як списати будинок, якого вже не існує

Автор: Анна Ющенко

Чи варто щось робити з будинком, якого вже не існує. Чи може існування такого будинку «на папері» зобов’язувати до сплати податку на нерухоме майно? На ці та інші питання юрист дає розгорнуту відповідь в своїй статті.

Теги: безоплатна правова допомога, податок на нерухомість, списання будинку, зруйнований будинок

Як отримати компенсацію за втрачене нерухоме майно у разі відселення з радіоактивно забрудненої території?

Автор: В’ячеслав Горбенко

Автор розповідає, які документи потрібно подати громадянинові для отримання виплати компенсації за втрачене нерухоме майно (житловий будинок або квартиру) у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.

Теги: безоплатна правова допомога, компенсація, відселення

Чи можна прибудувати балкон на другому поверсі?

Автор: Віталій Місяць

Залежно від конструкції будинку, наявності магістральних мереж біля будинку, інших важливих чинників, можливість здійснення прибудови вирішують окремо щодо кожного будинку.

Теги: прибудувати балкон

Як оцінити земельну ділянку

Автор: Ганна Богацька

Нормативно-грошова оцінка земель є однією зі складових оцінки землі, яка проводиться відповідно до Закону "Про оцінку земель". Причому проводиться така оцінка виключно юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою за встановленими законодавством нормами з урахуванням відомостей державних кадастрів.

Теги: оцінка землі, земельна ділянка, ринкова вартість землі

Без генерального плану

Автор: Аліна Юрченко

Юрист роз'яснює, чи варто купувати квартиру в житловому комплексі, який не внесено в генеральний план місцевості і що це може означати.

Теги: покупка квартири, генеральний план місцевості

Як купити квартиру неповнолітньому?

Автор: Катерина Євдокімова

Юрист розповідає, які законодавчі особливості потрібно враховувати батькам при покупці нерухомості, в тому числі квартири, на користь неповнолітньої дитини.

Теги: покупка квартири, житло, квартира для неповнолітнього